Un român stabilit în Italia este acuzat că și-ar fi agresat sexual cele două fiice minore, ambele având sub 14 ani la momentul faptelor.
Fetele au fost audiate joi, 23 aprilie 2026, în cadrul unei proceduri probatorii, și au confirmat acuzațiile formulate împotriva tatălui lor.
Potrivit publicației Latina Tu, bărbatul are 42 de ani, este de naționalitate română și este identificat prin inițialele I. P. El fusese arestat în luna decembrie, fiind cercetat pentru violență sexuală agravată de vârsta minoră a victimelor.
Acuzațiile și ancheta
Faptele investigate ar fi avut loc în 2024, la Terracina, o localitate din provincia Latina (Lazo), în Italia. Ancheta a pornit după plângerea fostei partenere a bărbatului, iar acuzațiile vizează mai multe episoade în care acesta le-ar fi atins pe cele două fiice în zone intime.
Cele două minore au fost audiate de procurori încă din faza de anchetă, iar după cele relatate de aceatea s-a produs și separarea dintre părinți.
La data de 23 decembrie 2025, românul a negat acuzațiile în fața judecătorului pentru investigații preliminare de la Tribunalul din Latina, Paolo Romano, cel care a semnat ordonanța de arestare preventivă.
Investigațiile au fost coordonate de procurorul Martina Taglione, din Latina, iar arestarea a fost pusă în executare de carabinierii din Terracina.
Audierea celor două fiice
La patru luni distanță, pe 23 aprilie, la Curtea cu Jurați din cadrul Tribunalului din Latina, cele două fete au fost audiate într-o procedură menită să concretizeze probele din dosar.
Audierea a avut loc cu sprijinul unui psiholog și în prezența judecătorului Paolo Romano, a procurorului Martina Taglione și a avocatului apărării, Moreno Gullì.
În timpul procedurii, cele două minore au confirmat comportamentele atribuite tatălui lor. Bărbatul rămâne, în prezent, în arest.
Un dosar separat, legat de aceeași familie
Cazul are legătură și cu un alt proces, în care inculpat este un român de 38 de ani, vărul fostei partenere a românului de 42 de ani, cu care acesta din urmă are o fiică majoră. Acesta este acuzat, de asemenea, de violență sexuală asupra uneia dintre fetele minore.
În ianuarie, avocatul românului de 38 de ani, Massimo Frisetti, a cerut Tribunalului să atașeze actele anchetei în care tatăl fetei este acuzat că și-ar fi agresat cele două fiice.
La termenul din martie, minora audiată ca parte vătămată ar fi avut unele contradicții în relatare. Procurorul Marco Giancristofaro și avocatul apărării au cerut atunci o evaluare psihologică, pentru a se stabili capacitatea fetei de a depune mărturie. Expertiza urmează să fie realizată de psiholoaga Alessia Micoli.
Procesul respectiv a fost amânat pentru 12 mai.
Românul de 42 de ani fusese cel care depusese inițial plângere împotriva vărului fostei sale partenere, cu care are fiica majoră. În paralel, însă, el a ajuns la rândul său inculpat, fiind acuzat de propriile fiice.










