Pasager mort în Italia, la bordul unui avion Ryanair. Decesul a survenit chiar înainte de decolare

Un bărbat de aproximativ 60 de ani, cetățean polonez, a murit luni după-amiază la bordul unui avion Ryanair, chiar înainte de decolarea unui zbor din Alghero, insula Sardinia din Italia, către Bratislava, capitala Slovaciei.

Tragedia s-a petrecut în a doua zi de Paște, pe aeroportul „Riviera del Corallo” din Alghero, în jurul orei 15:20, relatează Sassari Oggi.

Pasagerul, care se afla deja în aeronavă, a suferit un puternic episod medical chiar înainte ca avionul să pornească spre destinație.

Membrii echipajului și personalul aeroportuar au intervenit imediat pentru a-i acorda primul ajutor, însă în ciuda manevrelor de resuscitare, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

Moartea acestuia a survenit înainte de decolarea avionului, iar incidentul a provocat o profundă emoție în rândul celorlalți pasageri și al personalului prezent.

- Continuarea după publicitate - UP SERVICE DESPĂGUBIRI

Zborul a fost întârziat pentru ca autoritățile competente să intervină și să gestioneze situația, iar aeronava a decolat abia la ora 18:00, după aproximativ două ore.

Compania aeriană și autoritățile aeroportuare au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cauzele decesului.