Un român în vârstă de 23 de ani a fost arestat în localitatea Sedriano din Italia, după ce, încercând să scape de polițiști, a reușit să smulgă arma unuia dintre agenți și a tras două focuri. Din fericire nimeni nu a fost rănit.
Potrivit publicației Corriere della Sera, românul respectiv și un alt conațional au fost localizați într-o parcare a unui centru comercial din Sedriano, regiunea Lombardia, după o tâlhărie comisă cu puțin timp înainte la Milano, iar intervenția s-a transformat într-o altercație în timpul căreia au fost trase focurile de armă.
Episodul a început în cursul dimineții, în Milano, pe via Venezuela, unde un bărbat italian de 59 de ani a fost atacat și lăsat fără ceas, telefon mobil și cheile mașinii. Suspecții au plecat apoi cu autoturismul victimei.
Polițiștii din echipa de investigații a comisariatului Bonola i-au urmărit folosind geolocalizarea telefonului furat și i-au găsit în Sedriano.
În momentul în care a fost blocat, românul de 23 de ani s-a repezit asupra agenților, a apucat pistolul unuia dintre ei și a tras două focuri înainte să fie dezarmat.
Complicele de 32 de ani a fost oprit la mică distanță, în timp ce încerca să fugă în centrul comercial din apropiere.
Cei doi, care au antecedente, au fost arestați pentru tâlhărie, iar tânărul de 23 de ani este acuzat suplimentar de tentativă de omor. Ambii au fost duși la penitenciarul San Vittore.










