Italia: Un pasager a încercat să treacă prin controlul de securitate dintr-un aeroport cu un pisoi în bagaj și fără bilet

SEBITRANS - TRANSPORT INTERNAȚIONAL PERSOANE ȘI COLETE

Un bărbat de origine străină a fost oprit de forțele de ordine pe Aeroportul Internațional din Catania după ce a încercat să treacă de punctul de control de securitate fără a avea un bilet de avion.

Incidentul a atras imediat atenția personalului aeroportuar, iar poliția a intervenit rapid pentru a-l împiedica să-și continue drumul, relatează Il Fatto di Catania.

În timpul verificărilor, bărbatul a manifestat un comportament agitat, dând semne evidente de nervozitate.

Situația a escaladat și mai mult când, în urma controlului bagajului său, agenții de securitate au avut parte de o surpriză: din valiza suspectului a ieșit un pisoi, pe care acesta încercase să-l transporte ascuns.

Descoperirea a sporit și mai mult tensiunea la fața locului, complicând situația.

- Continuarea după publicitate - UP SERVICE DESPĂGUBIRI

După intervenția poliției de frontieră și a personalului de securitate aeroportuar, bărbatul a fost reținut și pus sub supraveghere.

Ulterior, din cauza stării sale, a fost supus unui tratament medical obligatoriu, fiind preluat de echipajele de urgență ale serviciului 118 pentru a fi evaluat de specialiști.

Acest incident subliniază importanța măsurilor stricte de securitate din aeroporturi și eficiența reacției forțelor de ordine în prevenirea situațiilor de risc, asigurând siguranța pasagerilor și a personalului.