Șoc pentru o badantă din Italia: I-a găsit morți în casă pe bătrânii de care avea grijă

Doi soți în vârstă de 95 de ani au fost găsiți fără viață în locuința lor din Italia, după ce ar fi murit la un interval foarte scurt unul de celălalt, în cursul aceleiași nopți. Primele verificări nu au evidențiat semne de violență sau de pătrundere prin efracție, însă circumstanțele neobișnuite au determinat autoritățile să continue cercetările.

Potrivit Il Gazzettino, Arrigo Greggio și soția sa, Lina Greggio, ambii în vârstă de 95 de ani, locuiau la Mardimago, în Rovigo, într-o casă situată pe via dei Mille, la aproximativ o sută de metri de biserică.

Cei doi au fost descoperiți morți în dimineața zilei de 11 august 2026, de îngrijitoarea care venea la locuința lor.

După ce a intrat în casă și și-a dat seama ce se întâmplase, femeia a ieșit în stradă strigând și a dat alarma. Echipajele de intervenție au ajuns în scurt timp, însă pentru cei doi soți nu se mai putea face nimic.

Poliția a început imediat verificările pentru a stabili în ce împrejurări au murit Arrigo și Lina.

UP SERVICE DESPĂGUBIRI

În locuință nu au fost descoperite semne de efracție și nici alte elemente care să indice că o altă persoană ar fi intervenit. De asemenea, pe trupurile celor doi soți nu ar fi fost observate urme de violență.

Printre primele posibilități verificate s-au aflat o eventuală scurgere de gaz și intoxicația cu monoxid de carbon, având în vedere că două persoane au fost găsite moarte în aceeași casă. Ambele variante au fost însă excluse în urma verificărilor.

În aceste condiții, rămâne de stabilit cum a fost posibil ca cei doi soți să moară în aceeași noapte, posibil la numai câteva ore sau chiar minute distanță.

Moartea din cauze naturale continuă să fie una dintre ipotezele luate în considerare, inclusiv din cauza vârstei înaintate a celor doi. Caracterul neobișnuit al dublei tragedii a determinat însă autoritățile să facă investigații suplimentare.

Verificările începute dimineața au continuat până târziu după-amiază, iar Parchetul a dispus punerea sub sechestru a locuinței.

„Vom pleca împreună”

Cazul a provocat o puternică emoție printre oamenii care îi cunoșteau pe Arrigo și Lina. Prietenii lor au povestit că cei doi vorbiseră în repetate rânduri despre dorința de a părăsi această lume împreună.

„Vom pleca împreună”, obișnuiau să spună cei doi, potrivit mărturiilor adunate în comunitate.

După moartea lor în cursul aceleiași nopți, aceste cuvinte au căpătat o semnificație cu totul diferită pentru apropiați. Ancheta trebuie însă să stabilească dacă a fost vorba doar despre o coincidență tragică sau dacă există o altă explicație pentru decesele aproape simultane.

Ferdinando Pinfi, unul dintre oamenii care îi cunoșteau bine, i-a descris ca pe doi oameni apreciați în comunitate.

„Erau doi oameni buni. Arrigo a lucrat la depozitele Upim până la pensionare, Lina a fost întotdeauna casnică. Se simțeau bine, desigur, cu dificultățile legate de vârstă, dar ceea ce s-a întâmplat ne tulbură pe toți profund”, a povestit acesta.

Reacția primarului

Profund afectată de veste s-a declarat și primarul Valeria Cittadin, care cunoștea familia Greggio de foarte mult timp.

„Îi cunosc bine pe Greggio, locuiau aproape de casa mamei mele. Arrigo și Lina au făcut parte din copilăria mea: erau vecinii noștri și, de-a lungul anilor, între noi s-a creat o relație de apropiere sinceră și afecțiune”, a declarat aceasta.

Primarul și-a amintit că Arrigo încă mai conducea mașina până în urmă cu câteva luni și că o întâlnea deseori pe Lina.

„Sunt amintiri simple, dar care astăzi capătă o semnificație și mai puternică”, a adăugat Valeria Cittadin.

Aceasta și-a exprimat apropierea față de fiii celor doi, Luca și Marco, față de restul familiei și față de întreaga comunitate din Mardimago, unde Arrigo și Lina erau bine cunoscuți și apreciați. Primarul și-a exprimat totodată speranța „ca în curând să fie făcute lumină asupra cauzelor tragediei”.

Un alt caz petrecut cu o lună înainte

Moartea celor doi soți a readus în atenție un alt caz petrecut cu aproximativ o lună înainte, la Ceneselli, unde doi frați au murit la numai câteva ore unul după celălalt.

Rino Menabò, în vârstă de 77 de ani, și sora sa Denisa Menabò, de 82 de ani, locuiau împreună și se sprijineau reciproc după ce rămăseseră singuri.

Rino ar fi murit în urma unei stări de rău. Denisa, care era bolnavă și aproape incapabilă să se deplaseze, ar fi murit la scurt timp după fratele său, cel care se ocupa zilnic de ea.

Cele două situații sunt diferite, însă în cazul lui Arrigo și Lina Greggio rămâne deocamdată aceeași întrebare esențială: ce a provocat moartea aproape simultană a celor doi soți. Cercetările continuă pentru stabilirea exactă a cauzelor tragediei.