Badantă din Italia, ucisă de fiul femeii pe care o îngrijea. Bărbatul și-ar fi ucis și tatăl

Un bărbat din Italia, aflat deja în arest pentru moartea partenerei sale, este suspectat acum și de uciderea tatălui său, dar și a badantei mamei sale.

Parchetul din Florența (Firenze) susține că cele două decese au fost provocate prin administrarea ascunsă de substanțe sedative în mâncare și băuturi.

Astfel de medicamente, în doze mari, pot afecta respirația, motiv pentru care sunt considerate periculoase dacă sunt administrate abuziv.

Potrivit La Nazione, procurorii din Florența îl acuză pe Emiliano Milza, fost bucătar în vârstă de 50 de ani, aceste două omoruri, pe lângă cel pentru care se află deja în închisoare din luna ianuarie.

Captură de ecran 2026-04-18 192959
Emiliano Milza, italianul acuzat că și-a ucis partenera de viață, tatăl și pe badanta mamei sale. Sursa foto: Chi l’ha visto?

Franka Ludwig, o femeie germană de 52 de ani, a fost găsită moartă la 2 iulie anul trecut pe poteca spre Fonte del Borbotto, în Castagno d’Andrea, din comuna San Godenzo, provincia Florența.

UP SERVICE DESPĂGUBIRI

Anchetatorii îl acuză pe italian că și-ar fi ucis partenera, pe Franka Ludwig, pentru a încasa banii pe o poliță de viață.

Între timp, ancheta s-a extins și asupra morții tatălui său, survenită în august 2022, dar și asupra decesului unei îngrijitoare de origine peruană, în vârstă de 40 de ani, care o îngrijea pe mama acestuia.

Trupul tatălui urmează să fie exhumat în săptămânile următoare, iar în zilele următoare procuratura va desemna experții care vor face autopsia și alte examinări tehnice ce nu mai pot fi repetate.

În cazul îngrijitoarei, autoritățile pregătesc documentația necesară către Peru, țara unde femeia a fost înmormântată.

Verificările privind decesul tatălui au pornit după plângerea depusă de sora acestuia, care a relatat că, înainte să moară, bărbatul i-ar fi spus că bănuia că fiul său îi pune substanțe în vin.

În actele acuzării se arată că suspectul ar fi urmărit să pună mâna pe averea familiei, slăbind treptat starea fizică și psihică a tatălui prin administrarea sistematică, pe ascuns, a unor doze tot mai mari de hipnotice din categoria benzodiazepine, amestecate în vin și în preparatele pe care i le gătea, până când i-ar fi provocat crize respiratorii.

Procurorii susțin un mecanism asemănător și în cazul îngrijitoarei despre care s-a crezut că a murit în urma unui infarct.

Femeia ar fi fost convinsă cu câteva luni înainte de moarte să încheie o asigurare de viață, după ce bărbatul italian i-ar fi spus că, dacă va muri, el va încasa despăgubirea și se va ocupa să trimită suma copiilor ei din Peru.

Ancheta afirmă că a acționat „cu premeditare și cruzime”, afișând „afecțiune și apropiere”, iar decesul ar fi fost provocat tot prin administrarea ascunsă de doze mari de hipnotice în băuturi și mâncare.

În această nouă anchetă fostul bucătar este acuzat de omor voluntar calificat și fraudă în asigurări, după ce ar fi încercat să încaseze despăgubirea de 200.000 de euro din polița de viață a îngrijitoarei.