Moldovean mort în Italia sub privirile îngrozite ale familiei și turiștilor. Se afla în vacanță în această țară

Un bărbat moldovean în vârstă de 51 de ani, pe nume Valerii Baranov, a murit înecat în după-amiaza zilei de duminică, 27 iulie 2025, în timp ce se întorcea dintr-o scurtă excursie pe lângă digurile de piatră care delimitează zona de înot de pe plaja liberă din Lido delle Nazioni, în Italia.

Tragedia s-a petrecut puțin după ora 17:00, în fața privilor îngrozite și neputincioase ale familiei sale și a altor turiști aflați pe porțiunea de plajă publică, în apropiere de stabilimentul balnear Bagno Galattico, informează publicația La Nuova Ferrara.

Valerii se întorcea la mal împreună cu mai mulți copii – fiii unor rude care îl însoțeau pe plajă – folosind plute gonflabile.

Un alt bărbat, aflat în apropiere pe o placă de SUP (stand-up paddle), a observat momentul în care moldoveanul a dispărut sub apă fără să dea semne evidente de panică.

Potrivit martorului, victima nu a strigat și nici nu a făcut gesturi de ajutor înainte de a se scufunda, ceea ce întărește ipoteza unui posibil infarct sau alt tip de afecțiune medicală bruscă.

Doi salvamari ai serviciului CUS Salvataggio, Michele Ciociola și Chiara Chierici, de la stabilimentele Bagno Galattico și Oasi, au intervenit imediat cu barca de salvare.

L-au găsit pe Valerii Baranov pe fundul apei, l-au urcat la bord și l-au adus rapid la țărm, unde au încercat să-l resusciteze cu ajutorul defibrilatorului.

La fața locului au intervenit și un medic și un asistent medical, ambii aflați în afara serviciului, care au continuat manevrele de resuscitare până la sosirea echipajelor de urgență.

Ambulanța și echipa de terapie intensivă mobilă a spitalului din Delta, precum și un elicopter medical de la Ravenna, au fost mobilizate, însă transportul cu elicopterul a fost anulat după ce a fost confirmat decesul.

Eforturile repetate de resuscitare nu au avut succes, iar bărbatul, venit în Italia doar pentru o vacanță la mare, a fost declarat decedat.

La fața locului a ajuns și o unitate a Gărzii de Coastă din Porto Garibaldi pentru efectuarea cercetărilor necesare.

Trupul neînsuflețit a fost acoperit cu un cearceaf alb și așezat pe câteva șezlonguri oferite de Bagno Galattico, în așteptarea serviciilor funerare.

După ora 20:00, cu acordul procurorului de serviciu, cadavrul a fost transportat la Institutul de Medicină Legală al Spitalului din Cona, unde va fi supus autopsiei pentru stabilirea exactă a cauzelor morții.

Tragedia readuce în atenție problema lipsei serviciului de salvamar pe porțiunile de plajă liberă, în condițiile în care, potrivit reglementărilor regionale, acesta este obligatoriu doar pe plajele aflate sub concesiune, adică cele administrate de stabilimente balneare.

Un caz similar s-a petrecut pe 14 iunie, când un adolescent de 16 ani, Aymane Ed Dafali, și-a pierdut viața în canalul Logonovo încercând să salveze un cuplu aflat în dificultate.