O familie din Prundu Bârgăului, venită acasă din Italia pentru concediu, a rămas fără locuință în urma unui incendiu puternic izbucnit în noaptea de marți spre miercuri, 13 august.
Flăcările au mistuit întreaga gospodărie, iar intervenția pompierilor a durat peste cinci ore, relatează publicația Bistrițeanul.

Trei echipaje de pompieri cu autospeciale de stingere, un echipaj SMURD și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Prundu Bârgăului au fost mobilizate la fața locului.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, „în urma incendiului a ars o suprafață totală de aproximativ 500 mp din acoperișul casei și a anexelor aferente (magazie, șură, bucătărie de vară), izolația casei și aproximativ 5 mc de lemn. La casa vecină a fost afectat acoperișul de la șură”.

În locuința situată pe strada Secul Mare trăia Cristi Opriș, împreună cu logodnica sa, fiica proprietarilor. În momentul tragediei, și părinții acesteia erau acasă, veniți din Italia în concediu.
„Locuiam în casa socrilor, cu logodnica mea. Ei sunt plecați din țară și erau veniți acasă, din Italia, în concediu, când s-a produs nenorocirea.
Ei se aflau în partea din spate, unde a izbucnit incendiul. Ca prin minune s-au trezit noaptea și au văzut flăcările…
Focul a pornit dintr-o anexă, unde aveam lemne pentru iarnă. Sunt picate tavanele, acoperișul, tot, nu se mai poate locui aici.
Acum stăm pe unde putem, pe la cei apropiați. Ne-au întins o mână de ajutor vecinii, apropiații, primăria ne-a ajutat cu lemne, utilaje, însă pierderile sunt foarte mari”, a declarat Cristi Opriș.

Familia, greu încercată de pierderea locuinței, face apel la solidaritatea celor care pot oferi sprijin și ajutor.
Donațiile se pot face în contul IBAN RO84BTRLRONCRT0CE4811701 – Răcilă Dora Lidia. Pentru alte detalii, Cristi Opriș poate fi contactat la numărul de telefon 0745 119 018.