Badantă moldoveancă din Italia, înșelată de 24.000 de euro de un conațional și alte persoane. Metoda folosită de escroci

O badantă moldoveancă din Italia a rămas fără 24.000 de euro după ce a fost convinsă că economiile ei sunt în pericol și trebuie transferate ori predate unor persoane trimise să le „protejeze”. Femeia a fost contactată de falși reprezentanți ai Poliției și ai unei bănci.

Potrivit Genova Today, cazul este anchetat de Procuratura din Genova, iar în dosar este cercetat un bărbat moldovean de 39 de ani, acuzat că ar fi participat la înșelătorie împreună cu alți complici, încă neidentificați.

Totul a pornit de la un apel telefonic. O femeie care vorbea în limba rusă s-a prezentat drept membră a Poliției de Stat și i-a trimis victimei, prin WhatsApp, o legitimație falsă, pentru a-i întări convingerea că discută cu o autoritate reală.

Badantei i s-a spus că o persoană s-ar fi prezentat la bancă având un document prin care ar fi încercat să îi administreze banii.

Sub presiunea acestui scenariu, femeia a fost determinată să creadă că riscă probleme juridice și că trebuie să urmeze indicațiile primite.

UP SERVICE DESPĂGUBIRI

Prima sumă pierdută a fost de 2.000 de euro, trimisă prin transfer bancar către un cont din străinătate. Ulterior, victima a fost convinsă să predea și banii numerar pe care îi avea în locuință.

În această etapă ar fi intervenit persoanele trimise să ridice banii. Potrivit acuzației, bărbatul cercetat s-ar fi deplasat în apropierea casei femeii și ar fi primit de la aceasta 15.000 de euro pe 27 aprilie 2026, apoi încă 7.000 de euro două zile mai târziu.

Ancheta desfășurată de polițiștii italieni a pornit de la verificarea numerelor de telefon folosite pentru contactarea victimei.

Unul dintre acestea figura pe numele unui alt cetățean moldovean, iar femeia a recunoscut în fotografie, într-un grad considerat semnificativ, unul dintre bărbații implicați.

Verificările tehnice asupra celulelor telefonice și celelalte date strânse de anchetatori ar fi permis plasarea suspectului la Genova în zilele în care a fost comisă fapta.

Procurorii consideră că metoda folosită a fost o înșelătorie organizată și coordonată „de la distanță”, bazată pe teama victimei că ar putea fi atrasă într-o problemă cu autoritățile.

Bărbatul a fost arestat în lunile următoare și se află în prezent în detenție. Acuzația formulată împotriva lui este de înșelăciune agravată în concurs.