Bărbat din Italia, mort în Ajunul Crăciunului sub ochii părinților săi. S-a înecat cu o bucată de panettone

Un bărbat a murit miercuri, 24 decembrie, înainte de prânzul din Ajunul Crăciunului, la Settimo Torinese, lângă Torino, după ce s-a sufocat cu o felie de panettone, relatează Corriere della Sera.

photo_2025-12-26_15-42-17
Giovanni Lopez, mort sufocat cu o bucată de panettone. Sursa foto: Corriere della Sera

Tragedia s-a produs cu puțin înainte de amiază. Giovanni Lopez, în vârstă de 47 de ani sărbătorea Ajunul Crăciunului în casa părinților săi de pe Via Foglizzo, în cartierul Borgo Nuovo din Settimo Torinese.

El s-a înecat brusc în timp ce mânca desertul, panettone și mandarine. Familia sa a încercat să-l ajute și a sunat imediat la 112.

În câteva minute, paramedicii de la Azienda Zero (serviciul medical de urgență 118) au sosit, dar nu au putut face nimic pentru bărbatul italian.

Medicul a putut doar să-l declare decedat. Îmbucătura i-a blocat căile respiratorii și Giovanni Lopez a murit sufocat.

UP SERVICE DESPĂGUBIRI

Carabinierii din Settimo Torinese și medicul legist de la ASL To4 (Autoritatea Sanitară Locală) au efectuat apoi verificările necesare.