Trupul lui Laurențiu Gorea, un tânăr român de 23 de ani, a fost recuperat în dimineața zilei de 17 august din apele canalului din apropierea stației de pompare Mondine din Moglia, provincia Mantova.

Tânărul, rezident la Modena și angajat ca șofer de camion la o fabrică de mobilier, dispăruse în după-amiaza zilei de 15 august, când, aflat împreună cu mai mulți prieteni la pescuit și la o petrecere de „Ferragosto”, s-a aruncat în apă pentru a se răcori, relatează publicația Gazzetta di Mantova.
Potrivit martorilor, acesta s-a aruncat de pe un zid de beton în bazin, unde în acel moment funcționau turbinele instalației. Nu a mai ieșit la suprafață.
Imediat după alarmă dată de prieteni, au început căutările: scafandrii pompierilor din Bologna și Milano au scotocit canalul, sprijiniți de echipele de pompieri din Mantova și Suzzara, de un elicopter și de carabinierii din Moglia.
Vizibilitatea redusă și nămolul au îngreunat operațiunile, care s-au extins chiar și spre canalul colector Cavo Lama, pe teritoriul modenese.
În dimineața de 17 august, trupul lui Laurențiu a fost readus la suprafață de curenți, odată cu repornirea instalației de pompare, măsură decisă de Consorțiul de bonificare (instituție locală care se ocupă de întreținerea și funcționarea stațiilor de pompare) împreună cu pompierii și carabinierii.
Cadavrul a fost observat în jurul orei 6:00 de către un trecător, care a alertat autoritățile. Pompierii au intervenit cu o barcă pneumatică și au recuperat trupul.

Carabinierii continuă investigațiile pentru a reconstitui cu exactitate dinamica tragediei. Din primele ipoteze, Laurențiu Gorea ar fi putut fi surprins de forța apei pusă în mișcare de turbinele idrovorului sau ar fi suferit un posibil mal de sănătate.