Un cetățean român a fost descoperit de Garda Financiară din orașul italian Verona în timp ce se prezenta drept notar, fără a deține această calitate, informează Verona Oggi.
Acesta falsifica documente oficiale, utilizând ștampile și semnături contrafăcute, și se folosea de identități inventate pentru a induce în eroare atât autoritățile, cât și clienții.
Potrivit anchetatorilor, bărbatul – deja cunoscut forțelor de ordine pentru infracțiuni similare – pretindea că este consultant și intermediar pentru gestionarea unor proceduri birocratice între Italia și România.
În realitate, redacta personal documentele și le „autentifica” cu ștampile false care imitau simbolurile oficiale ale Republicii Italiene și ale României, precum și cu semnături atribuite unor notari fictivi.
Pe baza probelor obținute în urma perchezițiilor, Garda Financiară a pus sub sechestru mai multe documente și echipamente informatice care confirmă existența unei rețele bine puse la punct de falsificare.
Printre materialele descoperite se numără ștampile contrafăcute cu embleme oficiale și o serie de nume inexistente de notari și funcționari publici din ambele țări.
Analiza datelor a scos la iveală faptul că bărbatul crea acte notariale false și diverse tipuri de certificări, aplicând ulterior sigilii și semnături contrafăcute.
Deși în ultimii patru ani a declarat venituri minime, anchetatorii estimează că activitatea sa i-a adus câștiguri de ordinul zecilor de mii de euro, motiv pentru care a fost declanșată și o anchetă fiscală.
Judecătorul de instrucție al Tribunalului din Verona, la solicitarea Parchetului local, a emis o ordonanță de interdicție privind exercitarea oricărei activități profesionale similare, măsură pusă în aplicare de autorități.
Investigațiile continuă pentru a identifica eventuali complici și pentru a stabili amploarea rețelei de clienți afectați de această activitate frauduloasă.